Kontakt Facebook YouTube Instagram E-mail Opinie google
Flebologia

Owrzodzenia

Rany ziarninujące

Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.

Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego. 

Ziarnina - jak wygląda?

Ziarnina to nowa tkanka łączna bogata w naczynia krwionośne. Rana jest czerwona. Jeśli tak wygląda rana oznacza to, że trwają procesy naprawcze organizmu zmierzające za zamknięcia rany. To dobra wiadomość. Postępowanie powinno zmierzać do zachowania podstawowych zasad związanych z leczeniem ran przewlekłych, czyli przede wszystkim utrzymywać środowisko wilgotne rany.

Dlaczego tak ważne jest utrzymanie wilgoci w ranie ziarninującej?

Utrzymanie wilgoci wywiera różnoraki korzystny wpływ na łożysko rany:

  • składniki odżywcze, czynniki wzrostu oraz enzymy łatwiej penetrują ranę,
  • wilgoć ułatwia proliferację, czyli powstawanie nowych komórek,
  • epitelializacja, czyli tworzenia naskórka, jest znacznie łatwiejsza niż w suchych ranach.

Głównym wymogiem współczesnych opatrunków jest więc wspieranie zrównoważonego poziomu wilgoci. Współczesne opatrunki obsługują różne ilości wysięku, nadają się do nawet ran z bardzo dużym wysiękiem, ponieważ mają bardzo duże zdolności absorpcyjne. Jednocześnie przepuszczają parę wodną.

Jak sobie poradzić z nadmiernym wysiękiem z rany?

W leczeniu ran przewlekłych niezmiernie ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wysięku. Wertykalna absorpcja to pojęcie opisujące właściwości współczesnych piankowych opatrunków chłonnych. Wysięk z łożyska rany jest kierowany pionowo do opatrunku, nie rozkłada się poziomo w całym materiale. Wertykalna absorpcja jest kluczową charakterystyką opatrunków minimalizującą ryzyko maceracji, czyli uszkadzanie przez wysięk nowopowstałych tkanek wokół rany. Ponadto cząsteczki superabsorbenta opatrunków piankowych nie tylko wchłaniają wysięk, ale dodatkowo ich zdolność wiązania wilgoci jest nawet większa pod opatrunkami kompresyjnymi! Jest to niezwykle ważne w leczeniu owrzodzeń żylnych, gdzie kompresja musi być zawsze stosowana.

Utrzymanie wilgotnego środowiska rany jest  głównym celem na tym etapie gojenia się rany. Opatrunki piankowe spełniają to zadanie w najlepszy sposób i dzięki silikonowej warstwie zewnętrznej bezpiecznie chronią tkanki rany. Warstwa ta zapewnia łagodne przyleganie opatrunku do otaczającej skóry. Nie uszkadza też nowej tkanki przy zmianie opatrunku.

Broszury

  •  
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa