Owrzodzenia

Rany ziarninujące

Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.

Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego. 

Ziarnina to nowa tkanka łączna bogata w naczynia krwionośne. Rana jest czerwona. Jeśli tak wygląda rana oznacza to, że trwają procesy naprawcze organizmu zmierzające za zamknięcia rany. To dobra wiadomość. Postępowanie powinno zmierzać do zachowania podstawowych zasad związanych z leczeniem ran przewlekłych, czyli przede wszystkim utrzymywać środowisko wilgotne rany.

Utrzymanie wilgoci wywiera różnoraki korzystny wpływ na łożysko rany:

 • składniki odżywcze, czynniki wzrostu oraz enzymy łatwiej penetrują ranę,
 • wilgoć ułatwia proliferację, czyli powstawanie nowych komórek,
 • epitelializacja, czyli tworzenia naskórka, jest znacznie łatwiejsza niż w suchych ranach.

Głównym wymogiem współczesnych opatrunków jest więc wspieranie zrównoważonego poziomu wilgoci. Współczesne opatrunki obsługują różne ilości wysięku, nadają się do nawet ran z bardzo dużym wysiękiem, ponieważ mają bardzo duże zdolności absorpcyjne. Jednocześnie przepuszczają parę wodną.

W leczeniu ran przewlekłych niezmiernie ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wysięku. Wertykalna absorpcja to pojęcie opisujące właściwości współczesnych piankowych opatrunków chłonnych. Wysięk z łożyska rany jest kierowany pionowo do opatrunku, nie rozkłada się poziomo w całym materiale. Wertykalna absorpcja jest kluczową charakterystyką opatrunków minimalizującą ryzyko maceracji, czyli uszkadzanie przez wysięk nowopowstałych tkanek wokół rany. Ponadto cząsteczki superabsorbenta opatrunków piankowych nie tylko wchłaniają wysięk, ale dodatkowo ich zdolność wiązania wilgoci jest nawet większa pod opatrunkami kompresyjnymi! Jest to niezwykle ważne w leczeniu owrzodzeń żylnych, gdzie kompresja musi być zawsze stosowana.

Utrzymanie wilgotnego środowiska rany jest  głównym celem na tym etapie gojenia się rany. Opatrunki piankowe spełniają to zadanie w najlepszy sposób i dzięki silikonowej warstwie zewnętrznej bezpiecznie chronią tkanki rany. Warstwa ta zapewnia łagodne przyleganie opatrunku do otaczającej skóry. Nie uszkadza też nowej tkanki przy zmianie opatrunku.

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67