Owrzodzenia

Rany z martwicą

Ważne: Owrzodzenia żylne wymagają leczenia przyczyny, czyli niewydolności żylnej, eliminacji nadciśnienia żylnego. Rekomendujemy, jak tylko jest to możliwe, leczenie zabiegowe: operacje, metody endowaskularne lub skleroterapię.

Zawsze kompresja za pomocą specjalistycznych bandaży lub gotowych wyrobów uciskowych pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspierania działania układu żylnego.

Martwica (nekroza) to po prostu obumarłe tkanki, które bezwzględnie  powinny być usunięta z dna rany.  Tkanka martwa ma kolor czarny, rana jest sucha. Obecność martwych tkanek uniemożliwia powstanie w tym miejscu nowych i zdrowych. Martwe tkanki to także pożywka dla bakterii. W ranach pojawia się infekcja, wzmacniane są procesy zapalne.

Usuwamy martwe tkanki:

 • fizycznie za pomocą skalpela, 
 • za pomocą ultradźwięków Sonoca 180 lub
 • autolitycznie poprzez stymulowanie własnych enzymów do rozkładu tkanki martwiczej za pomocą hydrożeli.

Skalpel Jest dostępny w każdym gabinecie chirurgicznym, ale nie jest dokładnym narzędziem,  łatwo nim uszkodzić zdrowe, nowotworzące się tkanki. Usuwanie jest bolesne i często krwawe.

Polecamy ultradźwięki  w oczyszczaniu rany, które oszczędzają zdrowe tkanki, a dodatkowo likwidują w ranie florę bakteryjną i grzybiczą. Tutaj znajdzie Państwo opis działania ultradźwięków http://www.owrzodzenia.pl/diagnostyka-i-leczenie/ultradzwieki

Autolityczne usunięcie tkanek to przede wszystkim zmiana środowiska rany na wilgotne przez aplikację hydrożeli. Hydrożele zapewniają wysoki poziom wilgoci i przyczyniają się do rozpuszczania nekrozy - delikatnie i skutecznie. Stymulują komórki pacjenta do produkcji enzymów oczyszczających ranę. To nie boli, nie ma krwawienia, ale trwa dłużej.

Ważne: Kompresja pozostaje najważniejszym elementem leczenia pacjenta i wspiera działanie układu żylnego. 

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67