Owrzodzenia

Ruch

Pierwszorzędnym celem w leczeniu owrzodzeń podudzi pochodzenia żylnego jest odprowadzenie zalegającej wokół kostek krwi żylnej. Ponieważ uszkodzone są mechanizmy gwarantujące powrót żylny, bezwzględnie muszą być zastosowane środki kompensujące.

Pacjent powinien unikać stania w bezruchu i siedzenia ze spuszczonymi nogami. Ruch jest warunkiem koniecznym leczenia. Praca stopy, stawu skokowego i mięśni łydki wypycha krew ku górze. Pacjenci dzielą się swoimi odczuciami, że ból zmniejsza się gdy chodzą. Tak to działa!

Jeśli siedzimy, poruszajmy stopami: palce w górę i na przemian wspinanie się na palcach, krążenia stopą. To podstawowe ruchy uruchamiające powrót żylny. Każdy spacer to zdrowie dla nóg. Nordic Walking  to idealna aktywność ruchowa dla wszystkich, też dla starszych ludzi. Polecamy też jazdę na rowerze, pływanie, gimnastykę w wodzie. Przy otwartych owrzodzeniach zajęcia w wodzie nie  są możliwe, ale mogą być doskonałą profilaktyką po wyleczeniu rany. Silne mięśnie dają podporę dla żył i wzmacniają efekt kompresjoterapii.

Ruch to bardzo ważny czynnik terapii. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zakrzepicy: stymulacja powrotu żylnego minimalizuje sklejanie się krwinek i powstawanie zakrzepów.

Nie ma więc uzasadnienia dla hospitalizacji pacjentów cierpiących z powodu owrzodzeń podudzi. Leczenie może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych.

Filmy

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67