Owrzodzenia

Błędy w leczeniu

Stosowanie niewłaściwych bandaży

Bardzo często pacjenci opatrunki podtrzymują zwykłymi bandażami. Konieczne są tzw. opaski o małej rozciągliwości. Żyły są bardzo rozciągliwe i zaleganie krwi żylnej powoduje ich nadmierne rozszerzanie. Zwykłe bandaże są mocno rozciągliwe. Nie rekompensują tej niedomogi. Dodatkowo ich rozciągliwość jest osiągnięta poprzez utkanie co pewien czas pojedynczych nitek gumowych. Potrafią one wrzynać się w narastający podczas dnia obrzęk i pogarszać stan nóg. Do leczenia niewydolności żylnej można używać jedynie bandaży o zmniejszonej rozciągliwości. Te najlepsze mają rozciągliwość poniżej 40%, co oznacza, że z 10 cm bandaża można przez maksymalne naciąganie uzyskać nie więcej niż 14 cm. Muszą też osiągać swoją kompresję poprzez włókna dziane razem z włóknem tworzącym dzianinę. Najlepiej by miały włókna bawełniane. Są one szorstkie, co daje dodatkowy mikromasaż dla zalegającej limfy.

Leżenie w łóżku

Ruch to jeden z ważniejszych mechanizmów umożliwiających powrót żylny. Leżenie sprzyja tworzeniu się skrzepów. Należy nie zaniedbywać codziennych spacerów, a podczas leżenia czy podróżowania wykonywać bardzo proste ćwiczenia uruchamiające pompę mięśniową. Unosząc palce stóp tak mocna jak to tylko jest możliwe, tak jakbyśmy starali się stanąć na piętach by po chwili opuścić je powodujemy skurcze mięśni łydki i śródstopia i tym samych dajemy impuls do odpływu krwi żylnej z okolic kostki.

Odkażanie i antybiotyki

Błędem jest polewanie rany płynami odkażającymi np. Rivanolem czy wodą utlenioną lub preparatami na bazie alkoholu salicylowego. Podobnie mimo, że rana jest zainfekowana nie stosuje się na nią antybiotyków. W wyjątkowych sytuacjach podaje się antybiotyk doustnie. Czas potrzebny do zadziałania wymienionych środków odkażających i antybiotyków działających na ranę jest tak długi, że prowadzi to do uszkodzenia zdrowych komórek i zahamowania gojenia się rany.
Najbezpieczniejszym środowiskiem dla rany jest zwykła sól fizjologiczna i preparaty, które zabezpieczają przed dostępem drobnoustrojów chorobotwórczych i zakażeń z zewnątrz, ale nie uszkadzają środowiska rany. Stosowania na ranę preparatów natłuszczających, np. wazeliny czy maści na bazie cynku, także nie można zaliczyć do dobrych decyzji. Używa się ich tylko do zabezpieczenia skóry wokół rany, a nie na ranę.

Zbyt częsta zmiana opatrunku

To najczęstszy błąd. Pacjenci zmieniają opatrunki kilka razy dziennie. A zasada jest taka: opatrunek należy zmieniać tak często, jak jest to konieczne i tak rzadko, jak to jest możliwe. W przypadku ran przewlekłych powinno być to raz w tygodniu, a przy dużym wysięku częściej. Tworzenie się nowych tkanek najlepiej postępuje w lekko podwyższonej temperaturze i bez dostępu powietrza, co zapewnia założony opatrunek. Częsta zmiana drażni też nowe, delikatne tkanki i niszczy procesy naprawcze.

Broszury

 •  
 • Laseroterapia endowaskularna (EVLT) - ocena skuteczności w leczeniu niewydolności żylnej

  Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zabiegów na żyłach jest zakrzepica żył głębokich. Konstruktorzy światłowodów stanęli przed zadaniem stworzenia emitora energii tak, by to ryzyko zminimalizować. Zespół Centrum Flebologii, po wykonaniu 430 zabiegów laserem NeoV1470z użyciem światłowodów Corona 360 ani razu nie odnotował powikłań w postaci zakrzepicy żył głębokich...
  czytaj więcej
 • Klejenie żył za pomocą systemów VenaBlock i Veinoff

  Leczenie niewydolności żylnej przy pomocy kleju wewnątrznaczyniowego to nowa, małoinwazyjna metoda. Pierwsze publikacje dowodzą, że działanie kleju jest równie skuteczne, jak leczenie przy pomocy lasera wewnątrznaczyniowego – endowaskularnej metody leczenia niewydolności żylnej o udokumentowanej najwyższej skuteczności.
  czytaj więcej
 • Kto ma w nogach ten ma w głowie

  Okazało się, że u starszych kobiet lepsze funkcjonowanie umysłu ma związek z silnymi mięśniami nóg. Silne nogi „zwiększają odporność” umysłu na efekty starzenia się - tak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, na populacji 324 kobiet – bliźniaczek.

  czytaj więcej
 • Echoskleroterapia - porównanie z innymi technikami

  Echoskleroterapia kompresyjna powoduje mniej bólu u badanych pacjentów NHS (National Health Service – system służby zdrowia w Wielkiej Brytanii finansowany ze środków publicznych), którzy poddali się leczeniu żylaków, może też zaoszczędzić...
  czytaj więcej
Centrum Flebologii
Centrum Flebologii - Adres
ul. Witoszyńskiego 5
03-983 Warszawa
Centrum Flebologii - Kontakt
Rezerwacja wizyt:
+801 000 655
+48 22 613 62 56
Centrum Flebologii - Kontakt
Infolinia o kompresjoterapii:
+801 0 111 70
+48 22 671 71 67